047 Bůh vyslal svého Syna.

Video záznam

Audio záznam

PDF ke stažení

047 Bůh vyslal svého Syna.

Pro Tajemství Bible zpracoval tým překladatelů pod vedením Ladislava Hodače.

Galatským 4:4-5 4Když však přišla plnost času, vyslal Bůh svého Syna, narozeného z ženy, narozeného pod Zákonem, 5aby vykoupil ty, kdo byli pod Zákonem, a abychom přijali synovství.

Satan has represented God as selfish and oppressive, as claiming all, and giving nothing, as requiring the service of His creatures for His own glory, and making no sacrifice for their good. But the gift of Christ reveals the Father’s heart. It testifies that the thoughts of God toward us are “thoughts of peace, and not of evil.” Jeremiah 29:11. It declares that while God’s hatred of sin is as strong as death, His love for the sinner is stronger than death. DA 57.1

DA – Touha věků 57.1 Satan představuje Boha jako sobeckého tyrana, který chce všechno a nedává nic, který vyžaduje, aby Mu všechny bytosti sloužily a tím Ho oslavovaly, a sám není ochoten pro ně a pro jejich dobro cokoliv udělat. Obětování Krista však zcela jasně ukazuje Otcovo smýšlení. Svědčí o tom, že Boží úmysly s lidmi jsou myšlenkami Jeremiáš 29,11 “o pokoji a ne o zlu”. Boží nenávist k hříchu je silná jako smrt, ale Boží láska k hříšníkovi je silnější. (srv. TV 32.4-5)

God and Christ knew from the beginning, of the apostasy of Satan and of the fall of Adam through the deceptive power of the apostate. The plan of salvation was designed to redeem the fallen race, to give them another trial. Christ was appointed to the office of Mediator from the creation of God, set up from everlasting to be our substitute and surety. Before the world was made, it was arranged that the divinity of Christ should be enshrouded in humanity. “A body,” said Christ, “hast thou prepared me” (Hebrews 10:5). But He did not come in human form until the fullness of time had expired. Then He came to our world, a babe in Bethlehem. 1SM 250.1

1SM – Vybraná poselství, 1. svazek 250.1 Bůh a Kristus od počátku věděli o satanově odpadnutí a také o Adamově pádu skrze podvodnou moc tohoto odpadlíka. Plán spásy byl navržen tak, aby vykoupil padlé lidstvo, aby mu poskytl další šanci. Kristus byl od počátku Božího stvoření určen do funkce Prostředníka. Byl od věčnosti ustanoven, aby byl naším zástupcem a naší jistotou. Ještě před stvořením světa bylo rozhodnuto, že Kristovo božství bude zahaleno do lidství. Kristus řekl: Židům 10,5 „Připravil jsi mi však tělo“. V lidské podobě však přišel až po naplnění času. Pak přišel na náš svět jako nemluvně v Betlémě.

Micheáš 5:1 A ty, Betléme efratský … z tebe mi vzejde ten, kdo bude vládnout nad Izraelem, ten, jehož původ je odedávna, ode dnů věčných.

2. Korintským 8:9 Znáte přece milost našeho Pána Ježíše Krista: ačkoli byl bohatý, stal se kvůli vám chudým, abyste vy jeho chudobou zbohatli.

Filipským 2:6-8 6Ačkoli byl [Ježíš Kristus] ve způsobu Božím, nelpěl na tom, že je roven Bohu, 7nýbrž sám sebe zmařil, vzal na sebe způsob otroka a stal se podobným lidem. A když se ukázal v podobě [tvaru, formě] člověka, 8ponížil se, stal se poslušným až k smrti, a to smrti na kříži.

He bore the sins of the world, and endured the penalty, which rolled like a mountain upon His divine soul. He yielded up His life a sacrifice, that man should not eternally die. He died, not through being compelled to die, but by His own free will. 5BC 1127.1

5BC – Biblický komentář, 5. svazek 1127.1 Nesl hříchy světa a vytrpěl trest, který se na Jeho božské nitro valil jako hora. Položil svůj život jako oběť, aby člověk nemusel zemřít navěky. Nezemřel proto, že by musel, ale z vlastní svobodné vůle.

He pitied human beings in their weakness and sinfulness, and came to this earth to reveal what God is to men. Leaving the royal courts, and clothing His divinity with humanity, He came to the world Himself, in our behalf to work out a perfect character. 9T 185.2

9T – Svědectví pro církev, 9. svazek 185.2 Litoval lidi v jejich slabosti a hříšnosti a přišel na tuto zemi, aby lidem zjevil, čím Bůh pro člověka je. Opustil královská nádvoří a oděl své božství lidskostí. Osobně přišel na tento svět, aby v náš prospěch vypracoval dokonalý charakter.

Christ declared, “Where stands Satan’s throne, there shall stand My cross, the instrument of humiliation and suffering. No single principle of human nature will I violate. 14LtMs, Ms 165, 1899, par. 5

14LtMs – Dopisy a rukopisy, svazek 14, Rukopis 165, 1899, odst. 5 Kristus prohlásil: „Kde stojí satanův trůn, tam bude stát můj kříž, nástroj ponížení a utrpení. Neporuším ani jeden princip týkající se lidské přirozenosti.

Židům 10:5 Když tedy vchází do světa, praví: „Oběť a obětní dar jsi nechtěl, připravil jsi mi však tělo.

God’s glory was subdued, and His majesty veiled, that the weak vision of finite men might behold it. So Christ was to come in “the body of our humiliation” (Philippians 3:21, R. V.), “in the likeness of men.” In the eyes of the world He possessed no beauty that they should desire Him; yet He was the incarnate God, the light of heaven and earth. His glory was veiled, His greatness and majesty were hidden, that He might draw near to sorrowful, tempted men. DA 23.2

DA – Touha věků 23.2 Pán Bůh skryl svou slávu a zahalil svou vznešenost, aby na něho mohly pohlédnout chabé oči smrtelníků. Proto měl Kristus přijít Filipským 3,21 “v těle naší poníženosti”, Filipským 2,7 “v podobě člověka”. Podle lidských měřítek nebyl tak krásný, aby po něm všichni toužili, a přece byl vtěleným Bohem, světlem nebe i země. Skryl svou slávu, velikost a vznešenost, aby se mohl přiblížit trpícím a pokoušeným lidem. (srv. TV 11.4)

Christ gave Himself as a ransom. He laid off His royal robe. He laid aside His kingly crown, and stepped down from His high command over all heaven, clothing His divinity with humanity, that He might carry all the infirmities and bear all the temptations of humanity. 15LtMs, Lt 22, 1900, par. 15

15LtMs – Dopisy a rukopisy, svazek 15, Dopis 22, 1900, odst. 15 Kristus dal sám sebe jako výkupné. Odložil své královské roucho. Odložil svou královskou korunu a sestoupil z nejvyššího postavení, ze kterého velí celému nebi, a oblékl své božství do lidství, aby mohl nést všechny slabosti a snášet všechna pokušení lidstva.

Matouš 1:23 „Hle, ta panna otěhotní a porodí syna a dají mu jméno Immanuel“, což v překladu znamená: „Bůh s námi.“

Matouš 1:18-21 18S narozením Ježíše Krista to bylo takto: Jeho matka Marie byla zasnoubena Josefovi. Dříve než se sešli [vzali], zjistilo se, že je těhotná z Ducha Svatého. 19Její muž Josef byl spravedlivý, ale nechtěl ji vystavit hanbě; rozhodl se propustit ji tajně. 20Když to rozvážil, hle, Pánův anděl se mu ukázal ve snu a řekl: “Josefe, synu Davidův, neboj se přijmout Marii, svou ženu; neboť co v ní bylo počato, je z Ducha Svatého. 21Porodí syna a dáš mu jméno Ježíš, neboť on vysvobodí svůj lid z jeho hříchů.”

God did not ordain that sin should exist, but He foresaw its existence, and made provision to meet the terrible emergency. So great was His love for the world, that He covenanted to give His only-begotten Son, “that whosoever believeth in Him should not perish, but have everlasting life.” John 3:16. DA 22.2

DA – Touha věků 22.2 Existence hříchu nebyla Božím záměrem. Bůh však tuto mimořádnou krizovou situaci předvídal a připravil plán, jak jí čelit. Miloval svět natolik, že se zavázal dát svého Syna, jediného svého druhu, Jan 3,16 “aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný”. (srv. TV 10.5)

The deception of sin had reached its height…. The bodies of human beings, made for the dwelling place of God, had become the habitation of demons. The senses, the nerves, the passions, the organs of men, were worked by supernatural agencies in the indulgence of the vilest lust. The very stamp of demons was impressed upon the countenances of men…. Such was the prospect upon which the world’s Redeemer looked.  DA 36.3

DA – Touha věků 36.3 Záludnost hříchu dosáhla svého vrcholu…. Lidská těla, ve kterých měl přebývat Bůh, se stala příbytkem démonů. Nadpřirozené síly ovládly smysly, nervy, city i tělo člověka a hnaly ho k uspokojování nejnižších žádostí a nejodpornějšího chtíče. Lidské tváře nesly pečeť zla. Vyzařovala z nich povaha démonů, kteří je ovládali. To byl pohled, který se naskytl Vykupiteli světa. (srv. TV 23.4)

They had been separating from God for four thousand years. The wisdom to understand, and power to resist, the temptations of Satan had become less and less, until Satan seemed to reign triumphant in the earth. Appetite and passion, the love of the world and presumptuous sins, were the great branches of evil out of which every species of crime, violence, and corruption grew. 1SM 280.2

1SM – Vybraná poselství, 1. svazek 280.2 Po čtyři tisíce let se oddělovali od Boha. Moudrost k pochopení satanových pokušení a síla odolat jim byla stále menší a menší, až se zdálo, že satan zemi opanoval jako vítěz. Chuť a vášeň, láska ke světu a hříchy opovážlivosti, to byly velké větve zla, z nichž vyrůstaly všechny druhy zločinu, násilí a zkaženosti.

Satan was exulting that he had succeeded in debasing the image of God in humanity. Then Jesus came to restore in man the image of his Maker. None but Christ can fashion anew the character that has been ruined by sin. He came to expel the demons that had controlled the will. He came to lift us up from the dust, to reshape the marred character after the pattern of His divine character, and to make it beautiful with His own glory. DA 37.3

DA – Touha věků 37.3 Satan jásal, že se mu podařilo znehodnotit Boží obraz v lidstvu. Pak přišel Ježíš, aby v člověku obnovil obraz jeho Stvořitele. Jedině Kristus může obnovit charakter, který byl zničen hříchem. Přišel vyhnat démony, kteří ovládali vůli člověka. Přišel nás pozvednout z prachu, přetvořit pošramocený charakter podle vzoru svého božského charakteru a ozdobit jej svou vlastní slávou. (srv. TV 24.1-2)

Související přednášky

Bible_pixabay
Jak může člověk získat věčný život

080 Zahalil svou slávu. 1/2

080 Zahalil svou slávu Pro Tajemství Bible zpracoval tým překladatelů pod vedením Ladislava Hodače. Filipským 2:5-11 5Mějte [tedy] v sobě to smýšlení, které bylo i

Celý článek
Bible_pixabay
Jak může člověk získat věčný život

079 Přišel zjevit svého Otce.

079 Přišel zjevit svého Otce Pro Tajemství Bible zpracoval tým překladatelů pod vedením Ladislava Hodače. Jan 14:6-11 6“Já jsem ta Cesta, Pravda i Život. Nikdo

Celý článek
Bible_pixabay
Jak může člověk získat věčný život

078 Může pomoci pokoušeným.

078 Může pomoci pokoušeným Pro Tajemství Bible zpracoval tým překladatelů pod vedením Ladislava Hodače. Židům 2:9-11,14-18 9Avšak toho, který byl nakrátko postaven níže než andělé,

Celý článek